11.02.2025 07:30
održivost
Dana 1. veljače 2025, stupili su na snagu provedeni propisi Zakona o porezu na dohodak i provedbeni propis Zakona o doprinosima, o kojima više donosimo u nastavku.

1. Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dohodak

Pravilnikom o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dohodak (NN 16/2025- u nastavku teksta: Pravilnik o izmjenama) u Pravilniku o porezu na dohodak (NN 10/17- 143/23 - u nastavku teksta: Pravilnik) izvršene su sljedeće promjene:

• Odredbe kojima su uređeni neoporezivi primici

Pravilnikom o izmjenama izmijenjene su odredbe koje se odnose na neoporezive primitke koji se utvrđuju primjenom propisanog koeficijenta na iznos osnovnog osobnog odbitka na način da istima više nisu propisani neoporezivi iznosi.

Napominjemo da su koeficijenti za izračun neoporezivih primitaka u odnosu na koeficijente propisane ranije važećim Pravilnikom (koji se primjenjivao do 31. 1. 2025.) i nakon stupanja na snagu Pravilnika o izmjenama ostali nepromijenjeni (kao i način njihova izračuna) te se i nadalje primjenjuju isti neoporezivi iznosi koji su već u primjeni od 1.1.2025. odnosno za koje je automatizmom uslijedilo povećanje uslijed povećanja osnovnog osobnog odbitka s 560,00 na 600,00 eura  (Obavijest Porezne uprave (PU) od 14. 1. 2025.  https://www.porezna-uprava.hr/Stranice/Vijest.aspx?NewsID=3831&List=Vijesti)

• Tablica s godinama rođenja mladih

U članku 58. st. 6. Pravilnika ažurirana je tablica s godinama rođenja mladih fizičkih osoba koje sukladno članku 46. st. 2. Zakona o porezu na dohodak (115/16 - 152/24; dalje u tekstu: Zakon) imaju pravo na umanjenje godišnjeg poreza.

Pregled je u tablici u nastavku:
Tablica 1

• Godišnja porezna prijava i zahtjev za priznavanjem prava u posebnom postupku

S obzirom na to da je člankom 46. st 6. Zakona propisano da porezni obveznik koji ostvaruje pravo na umanjenje godišnjeg poreza na dohodak temeljem neprekidnog boravka u inozemstvu najmanje dvije godine, iznimno može isto dokazivati podnošenjem obrasca za priznavanjem prava u posebnom postupku ili do propisanog roka za podnošenje prigovora, u članku 58. Pravilnika dodan je novi st. 7. kojim je pojašnjeno: „Ako Porezna uprava ne raspolaže podacima bitnim za utvrđivanje prava na umanjenje iz članka 46. stavaka 3. i 4. Zakona porezni obveznik može to pravo dokazivati temeljem vjerodostojnih isprava u godišnjoj poreznoj prijavi ili sukladno članku 46. stavku 6. Zakona.“.

Sukladno tome dopunjeni su Obrasci DOH i ZPP-DOH te odredbe kojima je uređen sadržaj godišnje porezne prijave i Obrazac za priznavanjem prava u posebnom postupku i to:
• u Obrascu DOH u dijelu u kojem se upisuju podaci o olakšicama (pod 6.) dodan je novi redak 9. te je u čl. 62. Pravilnika propisano je da se u isti upisuje iznos umanjenja za hrvatske iseljenike
• u Obrascu ZPP-DOH dodana je podtočka III. V. pod kojom se upisuju podaci o neprekidnom boravku u inozemstvu najmanje dvije godine, te je dopunjena odredba čl. 65. st. 1. odnosno propisano je da porezni obveznici za koje PU ne raspolaže podacima bitnim za utvrđivanje prava na umanjenje poreza mogu do kraja veljače tekuće godine za prethodnu podnijeti nadležnoj ispostavi Obrazac ZPP-DOH

• Prilozi Obrasca JOPPD

• U Prilogu 1. dodana je nova oznaka 15 za isplatitelje socijalnih potpora, koji će o isplaćenim neoporezivim primicima po osnovi socijalnih potpora izvještavati pod oznakama iz novo propisanog priloga 6. Obrasca JOPPD, a pregled je u tablici u nastavku:
Prilog 6 Obrasca JOPPD

Nadalje, zbog novo propisanog oblika oslobođenja od plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje te novog načina obračuna i zaduživanja doprinosa za delegirane europske tužitelje sukladno Zakonu o doprinosima, u Prilozima 2. i 3. dodane su nove oznake, a koje donosimo u nastavku:
Prilozi

2. Ostale promjene

Zbog usklađenja odredbi Pravilnika s izmijenjenim i dopunjenim zakonskim odredbama:

- dopunjena je odredba Pravilnika kojom je propisana mogućnost uvećanja osobnog odbitka primjenom koeficijenta 1,0 na iznos osnovnog osobnog odbitka odnosno ista je proširena kako bi se njome obuhvatile i fizičke osobe koje ostvaruju pravo na inkluzivni dodatak

- izričajno su usklađene odredbe s izmijenjenim zakonskim odredbama odnosno riječi: „iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranja kampova“ zamijenjene riječima: „iznajmljivanja kuća, stanova, soba i postelja te objekata za robinzonski smještaj putnicima i turistima i organiziranja kampova“

- obzirom da se u slučaju kada je nekretnina izgrađena, rekonstruirana ili je promijenila oblik i namjenu, rok od dvije odnosno pet godina računa od dana kada je nekretnina osposobljena za uporabu usklađene su odredbe članka 68. Pravilnika

U istom članku dodan je novi stavak 9. kojim je propisano: „Radi dokazivanja da se radi o nekretnini koja služi za stalno stanovanje, porezni obveznik dužan dokazati činjenicu stalnog stanovanja, pri čemu se činjenica stalnog stanovanja ne smatra dokazanom prijavom prebivališta na nekretnini. Mjerodavnim dokazom činjenice stalnog stanovanja smatraju se vjerodostojne isprave (računi, obračuni i drugo) i podaci od drugih osoba koje raspolažu s podacima o korištenju dijelova infrastrukture.“.

3. Pravilnik o izmjenama i dopunama pravilnika o paušalnom oporezivanju djelatnosti iznajmljivanja i organiziranja smještaja u turizmu

Vezano uz Pravilnik o paušalnom oporezivanju djelatnosti iznajmljivanja i organiziranja smještaja u turizmu (NN 1/19 - 1/24) valja napomenuti da su odredbe:
- prilagođene novo propisanim zakonskim odredbama zbog promjena u oporezivanju turističkog najma temeljenog na indeksu turističke razvijenosti
- izmijenjene/dopunjene u dijelu donošenja odluka predstavničkih tijela jedinica lokalne samouprave te je propisano da se iste donose za područje grada ili općine u kojoj se djelatnosti iznajmljivanja i smještaja u turizmu pružaju, a iznimno prema naselju i ulicama u naselju.

Obzirom na propisivanje novog pojma „domaćin“ u Zakonu o ugostiteljskoj djelatnosti propisano je da je obveznik poreza na dohodak kojemu se dohodak utvrđuje u paušalnom iznosu i domaćin, iznajmljivač koji ima prijavljeno prebivalište na području JLS-a, gdje se nalazi objekt u kojem se pruža ugostiteljska usluga smještaja u domaćinstvu u skladu s odredbama toga Zakona.


4. Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti
Zbog novopropisanog iznosa za obvezni ulazak u sustav poreza na dodanu vrijednost, od 1. siječnja 2025. propisana su dva nova porezna razreda i to :
• od 40.000,01 do 50.000,00 i
• od 50.000,01 do 60.000,00 eura te je sukladno tome izmijenjena tablica u Obrascu PO-SD.

5. Pravilnik o izmjenama Pravilnika o doprinosima

S obzirom na stupanje na snagu Zakona o izmjenama Zakona o doprinosima, Pravilnikom o izmjenama Pravilnika o doprinosima propisano je sljedeće:

• brisane su odredbe za mlade osobe te redefinirane i detaljnije uređene odredbe za prvo zapošljavanje - poslodavac mora dokazati da osoba koja se zapošljava nije prethodno imala sklopljen ugovor na neodređeno vrijeme

• obzirom da poslodavci nakon korištenja oslobođenja od obveze doprinosa za osobu koja se prvi put zapošljava na temelju ugovora o radu na određeno vrijeme prema odredbama Zakona o doprinosima važećeg do 31. 12. 2024., mogu koristiti i novo propisano oslobođenje po osnovi ugovora o radu na neodređeno vrijeme, doprinosi se obračunavaju i iskazuju u Obrascu JOPPD odvojeno prema razdobljima korištenja u kojem slučaju poslodavac u dva retka iskazuje obračun plaće za tog radnika

• šifarnik doprinosa usklađen je s Zakonom o plovidbi i lukama unutarnjih voda.

 Autorica: Gordana Lončar, univ. spec. oec.

 




KALKULATORU Narodnim novinama, 31. siječnja 2025. objavljen je Pravilnik o izmjenama i dopunama Pravilnika o porezu na dodanu vrijednost, čije izmjene i dopune koje prate recente promjene Zakona o porezu na dodanu vrijednost. U nastavku su sažeto navedene ključne novosti te se donosi i osvrt na poseban postupak oporezivanja za male porezne obveznike.

Od 1. ožujka 2025. pri utvrđivanju predujmova poreza na dohodak od nesamostalnog rada i drugog dohotka primjenjuju se nove snižene stope propisane odlukama predstavničkih tijela jedinica lokalnih samouprava (u nastavku teksta: JLS), a koje su JLS (ako im je su visina poreznih stopa bila izvan novo propisanih raspona) bile dužne donijeti i objaviti u Narodnim novinama (u nastavku teksta: NN) najkasnije do 28. veljače 2025. Ako JLS nisu do navedenog datuma donijele odnosno izmijenile odluku i  objavile ju u NN, a visina poreznih stopa nije u okviru novo propisanih raspona primjenjuju se porezne stope propisane Zakonom o porezu na dohodak (NN 115/16- 152/24 - u nastavku teksta: Zakon).

Prilikom predaje prijave poreza na dohodak može se dogoditi da iskazani poslovni primici i svota priljeva na žiro računu nisu identični. Konkretno, moguće su okolnosti u kojima obrtnik iskazuje manji poslovni primitak nego što su priljevi po žiro računu pa u nastavku donosimo više informacija.

U određenim slučajevima mali porezni obveznici obvezni su registrirati se za potrebe poreza na dodanu vrijednost i prenijeti, odnosno preuzeti obvezu plaćanja poreza na dodanu vrijednost. Jedan od tih slučajeva je i kada mali porezni obveznici primaju usluge iz inozemstva. Stoga autorica u tekstu pojašnjava pojedinosti vezane uz registraciju za potrebe poreza na dodanu vrijednost, prijenos porezne obveze na malog poreznog obveznika te iznimke od općeg pravila oporezivanja.

Osobe koje imaju utvrđen status u Hrvatskom zavodu za zdravstveno osiguranje s osnove radnog odnosa na državnom području Republike Hrvatske, a koje je poslodavac uputio na privremeni rad u drugu državu članicu Europske unije, državu Europskog gospodarskog prostora, Švicarsku Konfederaciju ili Ujedinjenu Kraljevinu Velike Britanije i Sjeverne Irske, ostvaruju pravo na zdravstvenu zaštitu u zemlji privremenog rada, na teret HZZO-a, a pod uvjetima utvrđenim europskim pravnim propisima.