12.05.2025 14:00
Turizam
Prognoze uspjeha turističke sezone gotovo uvijek se daju oprezno, pogotovo u vremenima s puno gospodarskih oscilacija u kratkom periodu. Trenutačno, pod okruženjem općeg povećanja cijena roba i usluga, cjenovna konkurentnost je jedan od bitnijih elemenata koji mogu utjecati na uspjeh sezone. Usto, uspjeh turističke sezone može ovisiti i o dobroj pripremi i predradnjama, kao što je pronalaženje i zapošljavanje sezonskih radnika. O tome, ali i o drugim pojedinostima vezanima uz rad sezonskih radnika, donosimo više u nastavku.

1. U 2025. Ukinuta potpora HZZ-a za stalne „sezonce“
Ranijih godina kod Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (u nastavku teksta: HZZ) bila je aktualna mjera potpore „Stalni sezonac“, u 2025. ona se ne provodi, pa se na to skreće pažnja, ako poslodavac računa na potporu kao ranijih godina.
Također, skreće se pažnja na to da Hrvatski zavod za zapošljavanje ima zasebnu mrežnu stranicu vezano uz sezonske poslove, a na kojoj, između ostalog, omogućuje povezivanje poslodavaca i radnika.

2. Troškovi smještaja i prehrane sezonskih radnika
Porezni propis određuje porezni položaj pojedine isplate, a ne pravo radnika na određenu isplatu odnosno nadoknadu troškova smještaja i/ili prehrane. Stoga, kada nema posebnog propisa koji obvezuje poslodavca na isplatu, on može samostalno odlučiti koliki iznos želi ili može isplatiti (u skladu sa vlastitom ekonomskom snagom). Prema tome, porezni propis ne određuje maksimum isplate, već samo najviši neoporezivi iznos. Dozvoljeno je, dakle, isplatiti iznos iznad propisanog neoporezivog, samo se razlika oporezuje.

  • Troškovi smještaja sezonskih radnika

Sukladno članku 7. st. 2. r. br. 36. Pravilnika o porezu na dohodak (u nastavku teksta: Pravilnik) troškovi smještaja radnika nastali za vrijeme radnog odnosa kod poslodavaca, na temelju vjerodostojne dokumentacije mogu se podmiriti neoporezivo - do visine stvarnih izdataka podmirenih bezgotovinskim putem.

Mogući su različiti scenariji neoporezivog podmirenja troškova smještaja radnika:
• troškove smještaja najmodavcu može izravno podmiriti poslodavac
• troškove smještaja poslodavac može nadoknaditi (refundirati) radniku koji je sam sklopio Ugovor o najmu.
• poslodavac može radniku osigurati smještaj u okviru svojih smještajnih kapaciteta – u tom slučaju mora voditi računa o vjerodostojnoj dokumentaciji.

  • Trošak prehrane i napitaka sezonskih radnika

Sukladno navedenom, poslodavac može, prema članku 7. st. 2. r. br. 34. i 35. i čl. 7. stavak 43. Pravilnika, neoporezivo podmiriti troškove prehrane, i to na sljedeći način:
• isplatiti novčanu naknadu radniku za podmirivanje troškova prehrane - do 1.200,00 eura godišnje (odnosno do 100,00 eura mjesečno)
• podmirivati troškove prehrane radnika nastalih za vrijeme radnog odnosa kod poslodavca na temelju vjerodostojne dokumentacije - do 1.800,00 eura godišnje (odnosno do 150,00 eura mjesečno). Uvjet je u ovom slučaju da računi o obavljenim uslugama prehrane glase na poslodavca i da su podmireni bezgotovinskim putem. Neoporezivi primitak priznaje se za mjesec u kojem je usluga prehrane obavljena.

Trošak prehrane moguće je nadoknaditi za sve radnike, neovisno je li riječ o sezonskim radnicima ili ne.

3. Sezonski poslovi i radnici iz trećih zemalja
Vrlo intenzivna praksa poslodavaca u Republici Hrvatskoj u posljednje vrijeme je zapošljavanje "stranaca", odnosno državljana trećih zemalja na sezonskim poslovima, pogotovo u turizmu.
Valja napomenuti da za zapošljavanje stranaca treba prethodno ishoditi radnu dozvolu, što u praksi može trajati i oko dva mjeseca (pogotovo u dijelu godine kada se obavljaju pripremne radnje za sezonu), pa se skreće pažnja poslodavcima na pravodobnu reakciju.
U tom smislu, valja podsjetiti da postoji mogućnost zapošljavanja stranaca na sezonske poslove do 90 dana u kalendarskoj godini i to za djelatnosti ugostiteljstva, turizma, poljoprivrede i šumarstva.
Naime, za izdavanje dozvole za boravak i rad za sezonskog radnika do 90 dana u kalendarskoj godini nije potrebno prethodno provesti test tržišta rada na hrvatskom tržištu niti je potrebno pozitivno mišljenje Hrvatskog zavoda za zapošljavanje. Time je ubrzana odnosno pojednostavljena potreba za radnicima tijekom sezone.
Za pojedinog radnika ovaj tip dozvole može izdati jednom tijekom kaledarske godine (dakle za rad najviše 90 dana tijekom jedne kalendarske godine).


4. Studenti „sezonci“
Uobičajena je praksa poduzetnika da uz redovite radnike, za određene poslove angažiraju i studente putem Studentskog centra (u nastavku teksta: SC).
Takva vrsta angažmana radne snage na jednostavnijim poslovima povoljnija je u odnosu na davanja za redoviti rad jer se uz neto iznos (koji može biti minimalni neto iznos propisan Cjenikom SC-a za određenu vrstu rada ili viši dogovoreni iznos) plaća niži iznos doprinos, dok neto minimalna naknada za obavljanje studentskih poslova za 2025. godinu iznosi 6,06 eura neto po satu.
Postupak registracije poslodavca kod SC-a je jednostavan, a poslodavcima je često studentski rad prihvatljiv zbog toga što je riječ o poslovima za koje nije potrebna posebna vrsta edukacije, rad je relativno lako zamjenjiv, a ukupna cijena rada nije visoka.

Autor: Antonio Prtenjača, mag. oec.

stanoviKada građanin otuđuje svoje nekretnine postoji mogućnost da postane obveznik plaćanja poreza na dohodak od imovine po osnovi otuđenja. Sukladno propisima o porezu na dohodak otuđenje nekretnina oporezuje se u dva slučaja: ako je nekretnina prodana ili na drugi način otuđena prije proteka dvije godine od dana njezine nabave i/ili ako je otuđeno više od tri nekretnine iste vrste ili više od tri imovinska prava iste vrste u razdoblju od pet godina od dana nabave nekretnine. U oba se slučaja ne oporezuje ukupni primitak, već samo ostvarena zarada odnosno razlika između primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti nekretnine koje se otuđuje i nabavne vrijednosti.

Izmijenjenim propisima o doprinosima od 1. siječnja 2025. redefinirana je mjera kojom se poslodavci oslobađaju od plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje, a koja se odnosila samo na mlade osobe s kojom je ugovor o radu na neodređeno potpisan do 30 godine njegova života, na način da poslodavci mogu koristiti oslobođenje za svakog radnika koji prvi put sklapa ugovor o radu na neodređeno vrijeme, bez obzira na prethodni staž u mirovinskom osiguranju. Dakle, mjera se odnosi na osobu koja se prvi put zapošljava po osnovi ugovora o radu neodređeno vrijeme, a do dana sklapanja ugovora o radu nije imala prethodno sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme bez obzira na starost. Dokaz o tome poslodavac može osigurati ispisom podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o statusu osiguranika iz kojega je vidljivo da je riječ o osobi koja do početka osiguranja po prijavi tog poslodavca, nije imala prethodno sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

U tijeku je modernizacija i digitalizacija procesa oporezivanja te poboljšanje učinkovitosti nadzora i administrativnih postupaka. U tom smislu očekuju se značajne promjene u postupcima rada poreznih obveznika i njihovih knjigovodstava. U ovom tekstu donosimo pregled izmjena na području oporezivanja porezom na dodanu vrijednost (u nastavku teksta: PDV) te informacije vezano uz propisivanje obveze izdavanja eRačuna.

Porezni propis omogućava poslodavcima da nagrade svoje zaposlenike bez dodatnog poreznog opterećenja do 700,00 eura godišnje. U ovom kratkom članku donosimo ključne informacije o poreznom okviru i praktičnim smjernicama vezanim uz isplatu prigodnih nagrada, uključujući podatke vezane uz JOPPD obrazac i načine isplate.

Privremena porezna rješenja o dohotku ostvarenom u 2024. Porezna uprava u pravilu dostavlja do 30. lipnja 2025., te se utvrđuje razlika poreza za povrat ili uplatu. U ovom kratkom pregledu donosimo informacije o privremenim poreznim rješenjima o utvrđenom porezu na dohodak za 2024. te zakonskom okviru povrata poreza na dohodak i drugim povezanim pitanjima.