22.04.2025 09:39
Temeljni kapital u eurima
Porezni propis omogućava poslodavcima da nagrade svoje zaposlenike bez dodatnog poreznog opterećenja do 700,00 eura godišnje. U ovom kratkom članku donosimo ključne informacije o poreznom okviru i praktičnim smjernicama vezanim uz isplatu prigodnih nagrada, uključujući podatke vezane uz JOPPD obrazac i načine isplate.

1. Isplata neoporezive prigodne nagrade

Sukladno članku 9. st. 1. toč. 9. Zakona o porezu na dohodak (u nastavku teksta: Zakon), porez na dohodak ne plaća se na primitke radnika i fizičkih osoba iz članka 21. ovoga Zakona po osnovi naknada, potpora i nagrada koje im isplaćuje poslodavac i isplatitelj primitka, odnosno plaće, do propisanih iznosa, te primitke bivših radnika i nasljednika bivših radnika po osnovi naknada, potpora i nagrada koje isplaćuje poslodavac i isplatitelj primitka, odnosno plaće, a koje su dospjele na isplatu za vrijeme trajanja radnog odnosa ili je pravo na isplatu nastalo za vrijeme trajanja radnog odnosa do propisanih iznosa.
Člankom 7. st. 2. r.br. 25. Pravilnika o porezu na dohodak (u nastavku teksta: Pravilnik) propisano je da se prigodna nagrada (božićnica, naknada za godišnji odmor i slično) može radniku neoporezivo isplatiti do 700,00 godišnje.
Ovdje je ponajprije riječ o božićnici i naknadi za godišnji odmor, međutim propisane svote moguće je isplatiti neoporezivu s bilo koje prigodne osnove (npr. recentna osnova - Uskrsnica).
Valja voditi računa o tome da je to iznos propisan na godišnjoj razini pa ako je tijekom godine već bilo (ili će biti) isplata po toj osnovi, treba znati da su te isplate kumulativno do 700,00 eura neoporezive, a isplate iznad toga iznosa oporezuju se.
Sukladno članku 7. st. 4. Pravilnika, ako se prigodna nagrada isplaćuje radniku koji istovremeno radi kod dvaju ili više poslodavaca u poreznom razdoblju za koje se prigodna nagrada isplaćuje i/ili je tijekom poreznog razdoblja imao zasnovan radni odnos kod dvaju ili više poslodavaca, ali ne istovremeno, radnik je obvezan prije isplate prigodne nagrade svakom poslodavcu podnijeti pisanu izjavu u kojoj će navesti je li kod drugog i/ili bivšeg poslodavca ostvario isplatu prigodne nagrade za određeno razdoblje i u kojem iznosu.
Međutim, u slučaju primjene odredbe članka 83. st. 5. Zakona, radnik ne mora dostavljati pisanu izjavu o ostvarivanim prigodnim nagradama tijekom poreznog razdoblja.
Naime, Porezna uprava može, putem sustava ePorezna, temeljem podataka iz svojih službenih evidencija omogućiti poslodavcima i isplatiteljima plaće uvid u podatke koji se odnose na isplaćene neoporezive primitke koje radnik može ostvariti od više poslodavaca i isplatitelja plaće do određenoga godišnjeg iznosa u poreznom razdoblju. Stoga ako je poslodavcu omogućen uvid u te podatke, radnik ne mora dostavljati pisanu izjavu o ostvarivanim prigodnim nagradama tijekom poreznog razdoblja.

2. Praktične informacije vezane uz isplatu prigodne nagrade
U nastavku donosimo pregled pojedinosti koje su u praksi važne za isplatu.

2.1. JOPPD pojedinosti
Oznaka koju je potrebno navesti u polju JOPPD obrasca pod 15.1. „Oznaka neoporezivog primitka“ je 22, a Razdoblje isplate koje je potrebno označiti u poljima JOPPD obrasca 10.1. „Razdoblje obračuna od“ i 10.2. „Razdoblje obračuna do“ je mjesec u kojem je isplaćen primitak. Napominjemo da je rok predaje JOPPD obrasca na dan isplate primitka ili najkasnije sljedeći radni dan.

2.2. Način isplate
Prigodnu nagradu moguće je isplatiti na račun radnika ili u gotovini. U slučaju ovrhe neoporeziva prigodna nagrada isplaćuje se na zaštićeni račun, sukladno članku 172. toč. 15. Ovršnog zakona.
Vezano uz popunjavanje bankovnog naloga, on se popunjava na sljedeći način:
• kada se isplaćuje božićnica / uskrsnica: model HR 69, poziv na broj primatelja: 40002 - OIB poslodavca - 270
• kada se isplaćuje naknada za godišnji odmor/regres: model HR 69, poziv na broj primatelja: 40002 - OIB poslodavca - 260.

Autor: Antonio Prtenjača, mag. oec.

stanoviKada građanin otuđuje svoje nekretnine postoji mogućnost da postane obveznik plaćanja poreza na dohodak od imovine po osnovi otuđenja. Sukladno propisima o porezu na dohodak otuđenje nekretnina oporezuje se u dva slučaja: ako je nekretnina prodana ili na drugi način otuđena prije proteka dvije godine od dana njezine nabave i/ili ako je otuđeno više od tri nekretnine iste vrste ili više od tri imovinska prava iste vrste u razdoblju od pet godina od dana nabave nekretnine. U oba se slučaja ne oporezuje ukupni primitak, već samo ostvarena zarada odnosno razlika između primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti nekretnine koje se otuđuje i nabavne vrijednosti.

Izmijenjenim propisima o doprinosima od 1. siječnja 2025. redefinirana je mjera kojom se poslodavci oslobađaju od plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje, a koja se odnosila samo na mlade osobe s kojom je ugovor o radu na neodređeno potpisan do 30 godine njegova života, na način da poslodavci mogu koristiti oslobođenje za svakog radnika koji prvi put sklapa ugovor o radu na neodređeno vrijeme, bez obzira na prethodni staž u mirovinskom osiguranju. Dakle, mjera se odnosi na osobu koja se prvi put zapošljava po osnovi ugovora o radu neodređeno vrijeme, a do dana sklapanja ugovora o radu nije imala prethodno sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme bez obzira na starost. Dokaz o tome poslodavac može osigurati ispisom podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o statusu osiguranika iz kojega je vidljivo da je riječ o osobi koja do početka osiguranja po prijavi tog poslodavca, nije imala prethodno sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

Prognoze uspjeha turističke sezone gotovo uvijek se daju oprezno, pogotovo u vremenima s puno gospodarskih oscilacija u kratkom periodu. Trenutačno, pod okruženjem općeg povećanja cijena roba i usluga, cjenovna konkurentnost je jedan od bitnijih elemenata koji mogu utjecati na uspjeh sezone. Usto, uspjeh turističke sezone može ovisiti i o dobroj pripremi i predradnjama, kao što je pronalaženje i zapošljavanje sezonskih radnika. O tome, ali i o drugim pojedinostima vezanima uz rad sezonskih radnika, donosimo više u nastavku.

U tijeku je modernizacija i digitalizacija procesa oporezivanja te poboljšanje učinkovitosti nadzora i administrativnih postupaka. U tom smislu očekuju se značajne promjene u postupcima rada poreznih obveznika i njihovih knjigovodstava. U ovom tekstu donosimo pregled izmjena na području oporezivanja porezom na dodanu vrijednost (u nastavku teksta: PDV) te informacije vezano uz propisivanje obveze izdavanja eRačuna.

Privremena porezna rješenja o dohotku ostvarenom u 2024. Porezna uprava u pravilu dostavlja do 30. lipnja 2025., te se utvrđuje razlika poreza za povrat ili uplatu. U ovom kratkom pregledu donosimo informacije o privremenim poreznim rješenjima o utvrđenom porezu na dohodak za 2024. te zakonskom okviru povrata poreza na dohodak i drugim povezanim pitanjima.