1. Uvod
Pri utvrđivanju godišnjeg poreza na dohodak primjenjuju se odredbe:
- Zakona o porezu na dohodak (u nastavku teksta: Zakon)
- Pravilnika o porezu na dohodak (u nastavku teksta: Pravilnik)
- Općeg poreznog zakona (u nastavku teksta: OPZ) i
-Pravilnika o provedbi Općeg poreznog zakona (u nastavku teksta: Pravilnik o provedbi OPZ-a) te odredbe drugih posebnih propisa.
2. Tko je obvezan podnijeti godišnju poreznu prijavu?
Odredbama članka 48. Zakona propisano je da godišnju poreznu prijavu mora podnijeti:
• porezni obveznik ako u poreznom razdoblju ostvari dohodak od samostalne djelatnosti iz članka 29. Zakona i djelatnosti po osnovi kojih se dohodak utvrđuje i oporezuje kao dohodak od samostalne djelatnosti prema člancima 30. - 35. Zakona i/ili
• porezni obveznik - rezident za dohodak od nesamostalnog rada koji, prema posebnom zakonu, ostvari kao član posade broda u međunarodnoj plovidbi i/ili
• porezni obveznik, ako je Porezna uprava zatražila da naknadno plati porez na dohodak.
Ostali porezni obveznici ne moraju podnositi godišnju prijavu poreza na dohodak.
Međutim, valja reći da kada porezni obveznici koji nisu u obvezi predati godišnju poreznu prijavu raspolažu nekim podacima koji su važni za oporezivanje, mogu podnijeti Obrazac za priznavanjem prava u posebnom postupku (Obrazac ZPP DOH), a rok za podnošenje Obrasca ZPP DOH za 2024. je (bio) 28. veljače 2025.
3. O privremenom poreznom rješenju
Sukladno članku 54. st. 2. Zakona, privremeno porezno rješenje o utvrđenom godišnjem dohotku ostvarenom u poreznom razdoblju te razlici poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak za uplatu ili za povrat, Porezna uprava dostavit će poreznom obvezniku prema adresi njegova prebivališta ili uobičajenog boravišta iz službenih evidencija kojima raspolaže, i to najkasnije do 30. lipnja 2025. za 2024.
Porezna uprava će temeljem dostavljenih privremenih poreznih rješenja izvršiti zaduženje poreznih obveznika za utvrđenu razliku poreza na dohodak za uplatu ili poreznim obveznicima izvršiti povrat ako porezni obveznik ispunjava uvjete za povrat preplaćenog poreza na dohodak sukladno Zakonu i propisu kojim je uređen opći porezni postupak.
Međutim, u praksi su mogući i slučajevi da porezni obveznici zaprime privremeno porezno rješenje kojim se utvrđuje povrat poreza na dohodak, ali su podaci nepotpuni / netočni.
Sukladno članku 54. st. 3. Zakona, na takvo privremeno porezno rješenje za 2024. može se podnijeti prigovor do 31. srpnja 2025., a oni porezni obveznici koji privremeno porezno rješenje zaprime nakon 30. lipnja 2025., mogu podnijeti prigovor u roku 30 dana od dana primitka privremenog poreznog rješenja.
4. Povrat poreza na dohodak 2024.
Ako Porezna uprava utvrdi razliku više plaćenog poreza na dohodak, on će građanima biti vraćen po službenoj dužnosti, što znači da građani ne trebaju podnositi nikakav zahtjev vezan uz to.
Sukladno članku 92. st. 3. Pravilnika, povrat više plaćenog poreza na dohodak i prireza izvršit će se, u pravilu, bezgotovinski, a iznimno može se isplatiti u gotovu novcu ako fizička osoba nema otvoren transakcijski ili žiro račun, odnosno ako u trenutku izvršenja povrata poreza na dohodak ne ostvaruje primitke za koje postoji obveza isplate na račun.
Međutim, u slučaju provođenja ovrhe nad računom dužnika kojem se isplaćuje povrat poreza, svota će biti isplaćena na redoviti račun i ovršena, što znači da povrat poreza na dohodak nije izuzet od ovrhe.
4.1. Povrat poreza na dohodak osobama do 30 godina
Odredbom članka 46. Zakona propisano je da se godišnji porez na dohodak koji se utvrđuje prema poreznoj osnovici iz članka 18. Zakona umanjuje:
• fizičkim osobama do 25 godina života koje ostvare dohodak od nesamostalnog rada (plaću iz članka 21. st. 1. toč. 1. Zakona), i to za 100 % razmjernog dijela porezne obveze obračunane na dio porezne osnovice na koju se, sukladno članku 19. Zakona, plaća godišnji porez po nižoj stopi, a koja se odnosi na dohodak od nesamostalnog rada (plaću iz članka 21. st. 1. toč. 1. Zakona)
• fizičkim osobama od 26 do 30 godina života koje ostvare dohodak od nesamostalnog rada (plaću iz članka 21. st. 1. toč. 1. Zakona), i to za 50 % razmjernog dijela porezne obveze obračunane na dio porezne osnovice na koju se, sukladno članku 19. Zakona, plaća godišnji porez po nižoj stopi, a koja se odnosi na dohodak od nesamostalnog rada (plaću iz članka 21. st. 1. toč. 1. Zakona).
5. Obveza poreza na dohodak (za uplatu)
Osim razlike poreza i prireza za povrat, postoji mogućnost da Porezna uprava utvrdi poreznom obvezniku razliku poreza i prireza za uplatu, što se također utvrđuje privremenim poreznim rješenjem. Svotu utvrđene porezne obveze porezni obveznik može podmiriti nalogom za uplatu putem mobilnog bankarstva ili slično (nalogom za uplatu kod Banke / FINA-e ili slično).
6. Kada Porezna uprava neće dostavljati privremeno porezno rješenje?
Sukladno članku 54. st. 11. Zakona, u slučaju provedbe posebnog postupka utvrđivanja godišnjeg poreza na dohodak, kojim je utvrđeno da razlike godišnjeg poreza na dohodak za uplatu ili povrat nema ili da bi troškovi utvrđivanja i naplate poreza ili povrata poreza bili nerazmjerni naplaćenom porezu na dohodak, Porezna uprava neće poreznim obveznicima dostavljati privremeno porezno rješenje.
Autor: Antonio Prtenjača, mag. oec.
Kada građanin otuđuje svoje nekretnine postoji mogućnost da postane obveznik plaćanja poreza na dohodak od imovine po osnovi otuđenja. Sukladno propisima o porezu na dohodak otuđenje nekretnina oporezuje se u dva slučaja: ako je nekretnina prodana ili na drugi način otuđena prije proteka dvije godine od dana njezine nabave i/ili ako je otuđeno više od tri nekretnine iste vrste ili više od tri imovinska prava iste vrste u razdoblju od pet godina od dana nabave nekretnine. U oba se slučaja ne oporezuje ukupni primitak, već samo ostvarena zarada odnosno razlika između primitka utvrđenog prema tržišnoj vrijednosti nekretnine koje se otuđuje i nabavne vrijednosti.
Izmijenjenim propisima o doprinosima od 1. siječnja 2025. redefinirana je mjera kojom se poslodavci oslobađaju od plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje, a koja se odnosila samo na mlade osobe s kojom je ugovor o radu na neodređeno potpisan do 30 godine njegova života, na način da poslodavci mogu koristiti oslobođenje za svakog radnika koji prvi put sklapa ugovor o radu na neodređeno vrijeme, bez obzira na prethodni staž u mirovinskom osiguranju. Dakle, mjera se odnosi na osobu koja se prvi put zapošljava po osnovi ugovora o radu neodređeno vrijeme, a do dana sklapanja ugovora o radu nije imala prethodno sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme bez obzira na starost. Dokaz o tome poslodavac može osigurati ispisom podataka Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o statusu osiguranika iz kojega je vidljivo da je riječ o osobi koja do početka osiguranja po prijavi tog poslodavca, nije imala prethodno sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme.
Prognoze uspjeha turističke sezone gotovo uvijek se daju oprezno, pogotovo u vremenima s puno gospodarskih oscilacija u kratkom periodu. Trenutačno, pod okruženjem općeg povećanja cijena roba i usluga, cjenovna konkurentnost je jedan od bitnijih elemenata koji mogu utjecati na uspjeh sezone. Usto, uspjeh turističke sezone može ovisiti i o dobroj pripremi i predradnjama, kao što je pronalaženje i zapošljavanje sezonskih radnika. O tome, ali i o drugim pojedinostima vezanima uz rad sezonskih radnika, donosimo više u nastavku.
U tijeku je modernizacija i digitalizacija procesa oporezivanja te poboljšanje učinkovitosti nadzora i administrativnih postupaka. U tom smislu očekuju se značajne promjene u postupcima rada poreznih obveznika i njihovih knjigovodstava. U ovom tekstu donosimo pregled izmjena na području oporezivanja porezom na dodanu vrijednost (u nastavku teksta: PDV) te informacije vezano uz propisivanje obveze izdavanja eRačuna.
Porezni propis omogućava poslodavcima da nagrade svoje zaposlenike bez dodatnog poreznog opterećenja do 700,00 eura godišnje. U ovom kratkom članku donosimo ključne informacije o poreznom okviru i praktičnim smjernicama vezanim uz isplatu prigodnih nagrada, uključujući podatke vezane uz JOPPD obrazac i načine isplate.