EBRD podigao prognozu rasta hrvatskog gospodarstva
27.09.2024 07:25
ZAGREB, 26. rujna 2024. (Hina) - Hrvatsko gospodarstvo porast će u ovoj godini za 3,6 posto, snažnije no što se očekivalo, i nadmašiti prosjek u regiji srednje Europe i Baltika, izvijestila je u četvrtak Europska banka za obnovu i razvoj (EBRD), a u 2025. aktivnost bi trebala usporiti, u raskoraku s trendom u regiji srednje Europe i Baltika.
U svibnju EBRD je bio prognozirao da će gospodarska aktivnost u Hrvatskoj u 2024. porasti za 2,9 posto. U 2025. rast bi trebao usporiti na 3,0 posto, izračunali su, podigavši svibanjsku procjenu za 0,2 postotna boda, što bi značilo da bi se vratio na razinu iz 2023. godine.
Hrvatsko gospodarstvo trebalo bi tako ove godine porasti najsnažnije u skupini zemalja u srednje Europe i Baltika i znatno nadmašiti regionalni prosjek, iskazan u prognoziranoj stopi rasta od 2,3 posto. Najviše bi se Hrvatskoj ove godine trebala približiti Poljska s prognoziranom stopom rasta od 3,2 posto. Prognoze za 2025. pokazuju pak raskorak budući da bi rast u regiji trebao ubrzati na 3,2 posto, prema prognozama EBRD-a, uz gotovo dvostruko više stope rasta u Latviji, Mađarskoj i Češkoj nego u ovoj godini.
Prilagodba novoj realnosti
Regija će se snažno oporaviti u 2024., nakon stagnacije u 2023., zahvaljujući "kontinuiranoj otpornosti tržišta rada", pišu u EBRD-u. Aktivnost u svim zemljama u tranziciji u kojima EBRD posluje trebala bi ove godine porasti za 2,8 posto, neznatno slabije no što su bili prognozirali ovog proljeća, pokazuju najnovije prognoze. U 2025. trebala bi ubrzati na 3,5 posto, također neznatno slabije no što su bili izračunali u svibnju. Tempo rasta u srednjoj Aziji bio je slabiji no što se očekivalo zbog stagnacije rudarskih aktivnosti u Kazahstanu i Uzbekistanu i prelijevanja slabijih izgleda za razvijenu Europu na gospodarstva na jugoistoku Europske Unije. Zemlje u južnom i istočnom Mediteranu osjećaju pak posljedice velike suše i sukoba u palestinskom Pojasu Gaze i u Libanonu, napominju u EBRD-u. Naša gospodarstva stabilno se prilagođavaju globalnoj dinamici, zaključila je glavna ekonomistica EBRD-a Beata Javorcik. "Iako smo blago snizili naše prognoze rasta, ohrabrujući su znakovi popuštanje inflacije i oporavak realnih plaća", zaključila je Javorcik. Zemlje moraju i dalje biti na oprezu u prilagodbi izazovima na području obnovljenih inflatornih pritisaka, energetske sigurnosti, trgovine i uvjeta financiranja, dodala je.
Plin "relativno skup"
Svijetla je točka na području koje pokriva EBRD slabljenje inflacije koja se spustila sa 17,5 posto u listopadu 2022. godine na 5,8 posto u srpnju ove godine, napominju. Njezina je vrijednost ipak još uvijek za 1,6 postotnih bodova veća no što je bila prije pandemije, uz sličan obrazac kao i u razvijenim gospodarstvima, primjećuju u EBRD-u. Zahvaljujući slabljenju inflacije realne su plaće ponovo počele snažno rasti i gotovo su uhvatile korak s trendovima iz razdoblja prije pandemije, što je potaknulo potrošnju kućanstava. Cijene nafte i plina stabilizirale su se i trenutno se kreću oko prosjeka iz razdoblja od 2017. do 2021., ističe EBRD, naglašavajući u izvješću prilagodbu zemalja koje pokriva "novim geopolitičkim i geoekonomskim činjenicama". Težište u sastavu uvoza energije zamjetno se promijenilo, s uvoza ruskog plina cjevovodima na alternativna rješenja, poput norveškog plina i ukapljenog prirodnog plina iz SAD-a i Norveške, uz podršku novih i proširenih terminala u Hrvatskoj, Grčkoj, Jordanu i Litvi. Plin je u Europi ipak i dalje relativno skup i cijena mu je gotovo pet puta viša nego u SAD-u, uz velike razlike od zemlje do zemlje, naglašavaju u banci. "Armenija tako još uvijek plaća istu nisku cijenu plina kao i 2021., zahvaljujući važećem ugovoru, dok Ukrajina, Slovenija, Hrvatska i Sjeverna Makedonija plaćaju znatno više", stoji u izvješću.
ZAGREB, 11. listopada 2024. (Hina) - Trgovački sud u Zagrebu imenovao je privremenog stečajnog upravitelja My power stationa j.d.o.o. tvrtke bivšeg vlasnika zagrebačkog Radija 101 Thomasa Alexandera Thimmea, od koje Odašiljači i veze (OIV) u pokrenutom stečajnom postupku potražuju više od 16.000 eura.
ZAGREB, 12. listopada 2024. (Hina) - Prosječna mjesečna isplaćena neto plaća po zaposlenome u pravnim osobama u Gradu Zagrebu za srpanj ove godine iznosila je 1.505 eura, što je nominalni pad za 0,3 posto u odnosu na lipanj, ali porast za 15 posto u odnosu na srpanj prošle godine.
ZAGREB, 11. listopada 2024. (Hina) - Na Cresu je ovog je tjedna s radom počeo hotel The Isolano pod brendom Autograph Collection hotelskog lanca Marriott u koji je uloženo 17 milijuna eura i iza koje stoji tvrtka Valdarke hotelskog menadžera, rođenog Cresanina Nikole Avrama, izvijestili su u petak iz tog hotela.
ZAGREB, 10. listopada 2024. (Hina) - Krajem rujna ove godine u evidenciji Hrvatskoga zavoda za zapošljavanje (HZZ) bilo je registrirano 82.839 nezaposlenih osoba, što je 20,1 posto ili 20.778 osoba manje nego u rujnu prošle godine, izvijestili su u četvrtak iz HZZ-a.
ZAGREB, 10. listopada 2024. (Hina) - Bosquar Invest, nekadašnja Meritus ulaganja, izvijestio je u četvrtak da je uspješno završio ponudu dionica kojom je prikupio 49,1 milijun eura novog kapitala, čime će njegova ukupna tržišna kapitalizacija dosegnuti 294,6 milijuna eura.