02.08.2022 11:52
društvene mreže
MILANO, 2. kolovoza 2022. (Hina/Reuters) - Francuska, Italija i Španjolska pojačavaju pritisak na Europsku komisiju da donese regulativu kojom bi se velike tehnološke kompanije prisililo da osiguraju djelomično financiranje telekomunikacijske infrastrukture u bloku.

Po prvi put su vlade te tri države izrazile zajednički stav o tom pitanju. Europski regulatori u svibnju su objavili da promišljaju trebaju li tehnološki divovi poput Alphabetovog Googlea, Mete i Netflixa preuzeti dio troškova nadogradnje telekomunikacijske mreže. U zajedničkom dokumentu, čija je kopija bila dostupna Reutersu, vlade spomenutih država ističu da šest najvećih pružatelja sadržaja pokriva oko 55 posto internetskog prometa.

„To stvara specifične troškove za europske telekomunikacijske operatore u smislu kapaciteta, u trenutku dok oni već uvelike ulažu u najskuplje dijelove mreža pete generacije i optike”, navodi se u dokumentu. U njemu se traži da europske telekomunikacijske mreže i veliki pružatelji internetskih sadržaja plate pravedno podijeljene mrežne troškove. „Pozivamo na zakonodavni prijedlog koji osigurava da svi tržišni igrači pridonose troškovima digitalne infrastrukture”, stoji u dokumentu. Prema istraživanju koje je objavila lobistička skupina za telekomunikacija ETNO ranije ove godine, godišnji doprinos tehnoloških divova od 20 milijardi eura kojim bi se pokrivao trošak mreža mogao bi dati poticaj gospodarstvu EU-a od 72 milijarde eura.

Međutim, aktivisti za digitalna prava upozorili su da bi prisiljavanje velikih tehnoloških kompanija da plaćaju nadogradnju mreže moglo ugroziti pravila EU-a o neutralnosti telekomunikacijskih mreža, za koja se pribojavaju da bi mogla biti ublažena u dogovoru s tehnološkim divovima u zamjenu za pomoć u financiranju telekomunikacijske mreže. Bilo kakav zakonski prijedlog trebao bi „osigurati pravednost među korisnicima u skladu s pravilima o neutralnosti mreže, što je temeljno načelo koje apsolutno moramo očuvati”, stoji u zajedničkom dokumentu triju vlada.

Najvažnije promjene u zakonodavstvuBERLIN, 28. ožujka 2023. (Hina) - Dan nakon općeg štrajka prometnog sektora u Njemačkoj stanje u prometu u utorak se normaliziralo, a sindikati i poslodavci ponovno pregovaraju o kolektivnim ugovorima.

KOPRIVNICA, 28. ožujka 2023. (Hina) - Radovi na izgradnji novog Podravkinog logističko-distributivnog centra otvoreni su danas na prostoru pored proizvodnih pogona Podravke u Koprivnici.

ZAGREB, 28. ožujka 2023. (Hina) - Presuda kojom tvrtka Danka Končara mora platiti nakladniku portala Direktno ostatak iznosa ugovorenog za pisanje i objavu neoznačenih promo tekstova skrenula je pozornost na takav oblik prikrivenog oglašavanja koji medijska struka osuđuje i pripisuje srozavanju novinarskog profesionalizma.

SAN FRANCISCO, 27. ožujka 2023. (Hina/AFP) – Umjetnici ogorčeni umjetnom inteligencijom koja u sekundi kopira stilove na čiji su razvoj žrtvovali godine vode bitku na internetu i na sudu. 

HANOVER, 24. ožujka 2023. (Hina/Dpa) - Njemački turoperator TUI objavio je u petak da je pokrenuo program dokapitalizacije vrijedan 1,8 milijardi eura koji će mu olakšati povrat državne pomoći iz razdoblja pandemije covida 19.Tvrtka će ponuditi 328,91 milijun novih dionica, i to u omjeru od osam novih dionica za tri 'stare'.