Inflacija je u svibnju nastavila ubrzavati, a do danas objavljenih podataka, najviša stopa godišnje inflacije u Hrvatskoj zabilježena je prošli mjesec, kada je iznosila 9,4 posto. Prije travnja 2022., inflacija je najviša bila u srpnju 2008. godine, kada je iznosila 8,4 posto. Inače, u ožujku rast inflacije na godišnjoj razini je iznosio 7,3 posto, u veljači 6,3 posto, u siječnju 5,7 posto, u prosincu 2021. 5,5 posto, studenom 4,8 posto, listopadu 3,8 posto, a rujnu prošle godine 3,3 posto, dok je prvi snažniji porast stope inflacije zabilježen lanjskog travnja, za 2,1 posto. Cijene dobara i usluga za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, porasle su i na mjesečnoj razini, te su u svibnju bile u prosjeku više za 1,4 posto u odnosu na travanj, dok su cijene u godišnjem prosjeku bile više za 5,4 posto, stoji u DZS-ovom izvješću.
Na godišnjoj razini porasle su gotovo sve kategorije, a najviše cijene prijevoza, za 19 posto. S 15,2 posto rasta slijede hrana i bezalkoholna pića, restorani i hoteli s 12,1 posto, potom kategorija pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva, koja bilježi skok od 11,7 posto, pa kategorija stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva, s rastom od 9,2 posto. Nadalje, cijene odjeće i obuće porasle su za 8,9 posto, rekreacije i kulture za 6,6 posto, u kategoriji raznih dobara i usluga za 6,2 posto, dok primjerice alkoholna pića i duhan bilježe rast od 1,4 posto. Jedini pad cijena na godišnjoj razini bilježe komunikacije, za 0,4 posto. Na mjesečnoj razini, pokazala je statistika DZS-a, najviše su u prosjeku također porasle cijene prijevoza, za tri posto, zatim hrane i bezalkoholnih pića, za 2,1 posto, pokućstva, opreme za kuću i redovito održavanje kućanstva, za 1,5 posto, rekreacije i kulture za 1,4, a odjeće i obuće te restorana i hotela za po 1,1 posto. Najveći doprinos stopi porasta godišnjeg indeksa ostvaren je u kategoriji hrane i bezalkoholnih pića, za 3,94 postotna boda, potom u prijevozu, za 2,80 postotnih bodova, te stanovanju, vodi, električnoj energiji, plinu i ostalim gorivima, za 1,55 postotnih bodova. Promatrano prema posebnim skupinama, najveći porast cijena u prosjeku na godišnjoj razini ostvaren je u skupini Energija, za 21,5 posto, što je doprinos porastu od 3,61 postotnog boda, navode iz DZS-a.
ZAGREB, 12. lipnja 2025. (Hina) - Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih (MZOM) počelo je zaprimati projektne prijedloge za natječaj u okviru programa Challenge koji se provodi u sklopu projekta DIGIT, a cilj mu je podržati inovativna rješenja za izazove digitalizacije i zelene tranzicije.
ZAGREB, 12. lipnja 2025. (Hina) - Domaća investicijska grupacija Bosqar objavila je u četvrtak namjeru izdavanja obveznice povezane s održivošću u ukupnom nominalnom iznosu od 110 milijuna eura, s fiksnom godišnjom kamatnom stopom, uz dospijeće za sedam godina. Iz Bosqara navode da imatelji njegovih postojećih obveznica oznake MRUL-O-277E, ukupnog nominalnog iznosa od 40 milijuna eura i s dospijećem na dan 29. srpnja 2027. godine, imaju mogućnost zamjene postojećih obveznica za nove.
ZAGREB, 12. lipnja 2025. (Hina) - Upravno vijeće Hrvatske agencije za nadzor financijskih usluga (Hanfa) odobrilo je u četvrtak Žitu prospekt javne ponude do 6,65 milijuna dionica nominalne vrijednosti jedan euro po dionici, odnosno ukupno vrijedne 6,65 milijuna eura.
Porezna uprava izdala je zanimljivo mišljenje, koje prenosimo u cijelosti u nastavku. U ovom mišljenju riječ je o troškovima prijevoza na posao i s posla.
ZAGREB, 11. lipnja 2025. (Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije) - Na Svjetskoj izložbi EXPO 2025, koja se pod temom „Dizajniranje budućnosti za naš život“ (Designing Future Society for Our Lives) održava na umjetnom otoku Yumeshima u Osaki, Ministarstvo regionalnoga razvoja i fondova Europske unije predstavit će se brošurom „Hrvatski otočni proizvod“, posvećenom hrvatskim otocima i autohtonim otočnim proizvodima.