23.09.2021 10:04
EU
FRANKFURT, 22. rujna 2021. (Hina/Reuters) - Banke u eurozoni mogu očekivati veće gubitke ako se ne ublaže klimatski rizici, a najveći će biti u zemljama s učestalim prirodnim katastrofama, pokazala je u srijedu studija Europske središnje banke (ECB). 
ECB je proveo simulaciju u više od 1.600 banaka u eurozoni kako bi utvrdio kako bi se nosile s posljedicama učestalih prirodnih katastrofa zbog klimatskih promjena i s uvođenjem mjera koje bi trebale smanjiti emisije štetnih plinova. Simulacija je pokazala da bi izgledi za probleme u servisiranju bankovnih kredita porasli sedam posto u sljedećih 30 godina ako se ništa ne poduzme kako bi se ograničile klimatske promjene. Regije na jugu Europe u tom bi slučaju vjerojatno bile više izložene riziku požara dok bi istočnoj i središnjoj Europi prijetila sve veća opasnost poplava, napominje ECB. Pritom su banke u zemljama poput Grčke, Cipra, Portugala, Španjolske i Malte znatno više izložene kompanijama kojima bi učestale prirodne katastrofe mogle prouzročiti velike gubitke od onih u ostalim zemljama, ali i u usporedbi s prosjekom eurozone, utvrdio je ECB. Većina je pak zemalja u podjednakoj mjeri izložena riziku negativnog utjecaja mjera smanjenja štetnih emisija na velike zagađivače. "Europske su zemlje podjednako izložene tranzicijskom riziku kada se promatraju tvrtke u sličnoj poziciji ... ali samo je nekoliko zemalja iznimno ranjivo na velike fizičke rizike", zaključuje se u izvješću ECB-a.

Kompanije kojima bi mjere smanjenja emisije štetnih plinova mogle izazvati gubitke koncentrirane su u sektorima poput poljoprivrede, rudarstva, proizvodnje struje i plina, vodoopskrbe i zbrinjavanja otpada, pokazala je studija. U zemljama sjeverne i središnje Europe udio kompanija s velikom emisijom štetnih plinova iznosi od 20 do 50 posto dok je njihova izloženost kompanijama kojima bi prirodne katastrofe mogle nanijeti veliku štetu jako ograničena, u većini slučajeva na oko pet posto. Kompanije izložene prijetnji prirodnih katastrofa uglavnom su koncentrirane na jugu Europe, ističe ECB. Autori studije zaključuju da su kratkoročni troškovi 'zelene' tranzicije gotovo zanemarivi u usporedbi s onima neobuzdanih klimatskih promjena u srednjoročnoj i dugoročnoj perspektivi. Banke u eurozoni mogu pak očekivati veće gubitke ako se ne ublaže klimatski rizici, a najveći će biti u zemljama s niskom razinom kolateralne zaštite i u onima s učestalim prirodnim katastrofama, zaključak je studije. 

Najvažnije promjene u zakonodavstvuBERLIN, 28. ožujka 2023. (Hina) - Dan nakon općeg štrajka prometnog sektora u Njemačkoj stanje u prometu u utorak se normaliziralo, a sindikati i poslodavci ponovno pregovaraju o kolektivnim ugovorima.

KOPRIVNICA, 28. ožujka 2023. (Hina) - Radovi na izgradnji novog Podravkinog logističko-distributivnog centra otvoreni su danas na prostoru pored proizvodnih pogona Podravke u Koprivnici.

ZAGREB, 28. ožujka 2023. (Hina) - Presuda kojom tvrtka Danka Končara mora platiti nakladniku portala Direktno ostatak iznosa ugovorenog za pisanje i objavu neoznačenih promo tekstova skrenula je pozornost na takav oblik prikrivenog oglašavanja koji medijska struka osuđuje i pripisuje srozavanju novinarskog profesionalizma.

SAN FRANCISCO, 27. ožujka 2023. (Hina/AFP) – Umjetnici ogorčeni umjetnom inteligencijom koja u sekundi kopira stilove na čiji su razvoj žrtvovali godine vode bitku na internetu i na sudu. 

HANOVER, 24. ožujka 2023. (Hina/Dpa) - Njemački turoperator TUI objavio je u petak da je pokrenuo program dokapitalizacije vrijedan 1,8 milijardi eura koji će mu olakšati povrat državne pomoći iz razdoblja pandemije covida 19.Tvrtka će ponuditi 328,91 milijun novih dionica, i to u omjeru od osam novih dionica za tri 'stare'.