U očekivanju potpunog ukidanja mjera ograničavanja ili zabrane rada gospodarskih subjekata donesenih radi suzbijanja širenja koronavirusa, poslodavci u obraćanju ministru financija Zdravku Mariću ističu da očuvanje likvidnosti nije pitanje samo za razdoblje zaključavanja, nego ju treba osigurati na duže razdoblje, a da je oporavak moguć jedino uz investicijski zamah.
Stoga HUP predlaže zadržavanje potpore za očuvanje radnih mjesta i nakon ukidanja ograničenja rada gospodarskih subjekata, sve dok poduzeća ne ostvare barem 90 posto prihoda iz predpandemijske 2019. godine. Poslodavci drže da napuštanje određenih mjera potpore gospodarstvu treba biti postupno, ovisno o epidemiološkoj situaciji, ali i o situaciji u svakom pojedinom sektoru kako ne bi došlo do vala stečajeva i otpuštanja.
Traže i nastavak pokrivanja određenog dijela fiksnih troškova uz uvažavanje postotnog pada prihoda, kao i osiguranje brzog i jednostavnog pristupa kreditima za likvidnost i obrtna sredstva, uključujući i jamstvene sheme za mikro, mala i srednja poduzeća.
HUP je i za otvaranje mogućnosti pretvaranja kredita u bespovratna sredstva u određenom postotku te za nastavak moratorija i prolongata na postojeće kreditne obveze, uz državna jamstva, minimalno do kraja ove godine, a i dulje, uz transparentne kriterije.
Predlaže i dodatne kreditne potpore izvoznicima i onima koji ulažu u industriju 4.0, podršku investicijama velikih poduzeća kroz povećanje potpora putem Zakona o poticanju ulaganja kao i dodatne potpore poduzećima za sufinanciranje projekta iz EU fondova. Poslodavci predlažu i mogućnost prebijanje potraživanja (kompenzacije) između poduzeća, radi sprečavanja lančane nelikvidnosti, ubrzavanje utvrđivanja nenaplativih kredita, ubrzavanje stečaja i likvidacije poduzeća, dodatna porezna i neporezna rasterećenja ili njihovo ukidanje, a bitnim smatraju i porezne olakšice za ulaganja.
"Smatramo da državne mjere zbog narušenih gospodarskih aktivnosti uslijed covid-krize treba nastaviti dok god imamo poduzetnike koji bez mjera pomoći ne mogu poslovno funkcionirati i očuvati radna mjesta", kažu poslodavci.
Porezna uprava izdala je novo mišljenje, koje je tek objavljeno, ali datira s 28. veljače 2025. Riječ je o trećem javno objavljenom mišljenju u 2025. U ovom mišljenju riječ je o poreznom položaju stjecanja nekretnina temeljem ugovora o reguliranju međusobnih odnosa, ali i njihovih možebitnih otuđenja. U nastavku prenosimo mišljenje u cijelosti.
ZAGREB, 18. ožujka 2025. (Ministarstvo financija Republike Hrvatske) - U analizi, objavljenoj u ponedjeljak navečer, agencija Standard & Poor's navodi da će reforme koje Hrvatska provodi i snažan gospodarski rast pomoći u održavanju stabilnog rasta dohotka.
ZAGREB, 18. ožujka 2025. (Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga) - Hrvatska agencija za nadzor financijskih usluga (Hanfa) objavila je dokument za raspravu pod nazivom „Uvođenje prihvaćene tržišne prakse (MAR AMP) na Zagrebačkoj burzi“. Ova inicijativa dio je šireg nastojanja unaprjeđenja likvidnosti tržišta kapitala i usklađivanja regulatornih praksi s europskim standardima.
ZAGREB, 17. ožujka 2025. (Porezna uprava Republike Hrvatske) - Prijavu podataka bitnih za oporezivanje nisu dužni podnijeti građani za nekretnine za koje se plaća komunalna naknada (npr. ako građanin ima prijavljeno prebivalište, plaća račune za komunalije i sl.) kao i za nekretnine koje se iznajmljuju na temelju ugovora o najmu ili zakupu koji je prijavljen Poreznoj upravi radi plaćanja poreza na dohodak od imovine.
ZAGREB, 13. ožujka 2025. (Hrvatska banka za obnovu i razvoj) - Hrvatska banka za obnovu i razvitak (HBOR) prošle je godine nastavila je s intenzivnim ulaganjima, podržavši više od 3.000 projekata ukupne vrijednosti veće od 1,17 milijardi eura, čime potvrđuje svoju kontinuiranu posvećenost pružanju financijske podrške hrvatskim poduzetnicima, izvoznicima i strateškim investicijama.