22.12.2016 07:40
ZAGREB, 21. prosinca 2016. (Hina), Trgovački sud u Zagrebu objavio je popis vjerovnika Črnomerec centra prema kojemu 75 vjerovnika te građevinske tvrtke, preko koje je bivši premijer Nikica Valentić pokušao ostvariti projekt sa 600 stanova, potražuje više od 140 milijuna kuna.
U priloženom popisu u prvoj skupini vjerovnika u kojoj su razlučni vjerovnici s pravom odvojenog namirenja i izlučni vjerovnici navode se Kreditna banka Zagreb s potraživanjem od 68 milijuna kuna i Uni Credit Leasing Croatia s 2,2 milijuna kuna tražbine.

U drugoj skupini čak 73 vjerovnika s neosiguranim tražbinama potražuje ukupno nešto više od 70 milijuna kuna, a među njima se posebno ističe tražbina potencijalnog partnera Črnomerec centra – Agrokora Ivice Todorića koji potražuje više od 36,8 milijuna kuna. Prijava tražbina vjerovnika uslijedila je nakon otvaranja predstečajne nagodbe Črnomerec centra u srpnju i održanog ročišta o ispitivanju tražbina vjerovnika te tvrtke, nositelja neostvarenog najambicioznijeg građevinskog projekta u zapadnom dijelu Zagreba u sklopu kojeg se najavljivala i gradnja poslovnog tornja od čak 26 katova.

U sklopu pokretanja predstečajnog postupka bio je predstavljen plan restrukturiranja Črnomerec centra napravljen u travnju u kojem se navodilo da je glavni razlog predstečaja "prijeteća nesposobnost za plaćanje" jer društvo neće moći ispuniti svoje obaveze po dospijeću. Istaknuto je da je prema podacima Fine krajem ožujka bilo evidentirano čak 35,9 milijuna kuna neizvršenih osnova za plaćanje te tvrtke. Istovremeno, u tom se planu navodilo da ukupna aktiva Črnomerec centra iznosi 245,6 milijuna kuna, a prikazani gubitak u prvom tromjesečju 2,6 milijuna kuna, ipak nešto manji od onog ostvarenog u istom razdoblju prošle godine koju je ta tvrtka završila sa čak 16,3 milijuna kuna ukupnog gubitka.

Ukupni "utvrđeni manjak likvidnih sredstava" Črnomerec centra krajem ožujka iznosio je 78,8 milijuna kuna, a u planu restrukturiranja se, između ostaloga, razlučnim vjerovnicima predlaže reprogram tražbina na rok od šest godina, otpis zatezne kamate i troškova."U uvjetima nelikvidnosti i insolventnosti, u postupku predstečajnog postupka, Društvo je razmatralo mogućnost uspostave strateškog partnerstva, kako bi se moglo financijski i operativno restrukturirati te trajno osposobiti za podmirenje obveza" stoji u planu.

Dodaju da je među značajnijim vjerovnicima identificirana Agrokor grupacija kao "razborito relevantni strateški partner" u postojećim okolnostima, s obzirom da je Agrokor grupacija i u prethodnim razdobljima pratila taj projekt."Unosom svojih tražbina u kapital Društva, stečenih temeljem sudužništva prema Imex banci, Agrokor će ostvarivati značajnu kontrolu nad poslovnim odlukama, a što Društvo vidi kao prednost i razboritu opciju u postojećim okolnostima jer je izvjesno da će se ukoliko se strateško partnerstvo ne realizira i ne pribavi podrška Agrokora, nad Društvom biti otvoren stečajni postupak", navodi se u planu.

Dodaje se da je Agrokor "također spreman i osigurati sredstva za isplatu 30 posto neotpisanih tražbina neosiguranih vjerovnika te osigurati potrebna sredstva za nastavak izgradnje stambeno-poslovnog objekta u iznosu od 20 milijuna eura, što je sve i potvrđeno u pismu namjere".Osim dugovanja Todorićevu Agrokoru, Črnomerec centar je u planu restrukturiranja naveo i tražbine Kreditne banke Zagreb od 69,3 milijuna kuna i "ostalih vjerovnika" s neosiguranim tražbinama u iznosu od 18 milijuna kuna.

No, ti vjerovnici u planu restrukturiranja nisu bili navedeni kao "potencijalni strateški partneri".Črnomerec centar je kao d.o.o za "projektiranje, građenje i nadzor" osnovan 2005. i ima temeljni kapital od 134,8 milijuna kuna. Do kraja ožujka 2016. jedini član društva Črnomerce centar bila je Valentićeva tvrtka Niva inžinjering, ali je ugovorom o prijenosu poslovnih udjela, vlasništvo nad Črnomerec centrom u travnju preneseno na Estima Expertus d.o.o.

HNBZAGREB, 1. lipnja 2023. (Hina),  Hrvatska narodna banka (HNB) u nastavku godine očekuje daljnje usporavanje inflacije, koja bi se krajem godine mogla kretati oko pet posto, odnosno na razini cijele 2023. u prosjeku oko sedam posto, priopćio je HNB u četvrtak.

LUXEMBOURG, 1. lipnja 2023. (Hina), Nezaposlenost u eurozoni blago je smanjena u travnju, nakon tromjesečne stagnacije, a u Hrvatskoj zadržala se na razini iz prethodnog mjeseca, pokazale su u četvrtak najnovije procjene Eurostata.

ZAGREB, 1. lipanj 2023. (Hina), Jadranski naftovod (JANAF) u četvrtak je u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom, poslovnim partnerima na skupu "Što donosi sutra: novim partnerstvima u nove izazove", predstavio svoje poslovanje u buduće projekte, izvijestili su iz te hrvatske energetske kompanije.

WIESBADEN/ZAGREB, 31. svibnja 2023. (Hina) - Inflacija u Njemačkoj osjetno je usporila u svibnju, pokazale su u srijedu preliminarne procjene Destatisa, odražavajući znatno blaži rast cijena energije.

ZAGREB, 1. lipnja 2023. (Hina) - Grupa Podravka dovršila je prvu veliku investiciju u sklopu restrukturiranja poslovanja Žita, a riječ je novoj liniji za proizvodnju kruha u Pekari Vič u Sloveniji, ukupne vrijednosti oko pet milijuna eura, izvijestili su u četvrtak iz Podravke.