Kriteriji
Za utvrđivanje ostvarivanja kriterija za dobivanje potpore poslodavci kojima nije obustavljen rad Odlukom stožera imaju mogućnosti izbora između dvije opcije.
Opcija 1:
Kumulativ prihoda/primitaka za razdoblje od 1. travnja do 30. rujna 2020., usporedno s kumulativom istog razdoblja u 2019. godini. Kod obveznika kvartalnih izvješća uspoređuje se kumulativ II. i III. tromjesečja 2020. s istim razdobljem 2019. godine.
Opcija 2:
Mjesec za koji se traži potpora (ožujak 2021.) i usporedni mjesec 2020. godine.
Iznimke:
Ako poslodavac posluje kraće od 12 mjeseci: mjesec za koji se traži potpora uspoređuje se s rujnom 2020. Iznimno usporedni mjesec je siječanj 2021. ako je poslodavac osnovan nakon 1. listopada 2020. godine
Više informacija o samoj mjeri mogu se pronaći na službenim internetskim stranicama HZZ-a.
Predaja zahtjeva
Za korištenje potpore potrebno je predati novi zahtjev neovisno o tome koristi li poslodavac trenutno neku od potpora. Zahtjeve za isplatu mjesečnih troškova plaće za ožujak 2021. godine se može predati od 1. travnja do 23. travnja 2021. godine.
Visina potpore
Iznos potpore je najviše 4.000,00 kuna mjesečno po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu prema postotku pada prihoda/primitaka:
a) od 40,00% do 44,99% - 2.000,00 kn
b) od 45,00% do 49,99% - 2.500,00 kn
c) od 50,00% do 54,99% - 3.000,00 kn
d) od 55,00% do 59,99% - 3.500,00 kn
e) od 60% i više - 4.000,00 kn
uvećano za doprinos za mirovinsko osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje, odnosno iznos obveze dodatnog doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje za staž osiguranja s povećanim trajanjem proporcionalno iznosu potpore.
Poslodavci koji ne mogu obavljati djelatnost sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite (nacionalnog, županijskog, jedinica lokalne samouprave) ili Odlukom epidemiologa imaju pravo na potporu u sljedećem iznosu:
a) 2.000,00 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu ukoliko je poslodavac Odlukom stožera ili Odlukom epidemiologa zatvoren od 1 do 14 dana, odnosno
b) 4.000,00 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu ukoliko je poslodavac Odlukom stožera ili Odlukom epidemiologa zatvoren od 15 dana i nadalje,
uvećano za doprinos za mirovinsko osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje, odnosno iznos obveze dodatnog doprinosa za mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje za staž osiguranja s povećanim trajanjem proporcionalno iznosu potpore.
Poslodavci s područja na kojima je proglašena katastrofa uzrokovana potresom za područje Sisačko-moslavačke, Zagrebačke i Karlovačke županije dobivaju potporu od 4.000,00 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu (uvećano za pripadajući doprinos za mirovinsko osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje), bez obzira na djelatnost i pad prometa i to u slučaju kada su zbog objektivnih razloga poslovno-proizvodi procesi bitno smanjeni ili onemogućeni.
Također, pravne osobe u sustavu sporta dobivaju potporu od 4.000,00 kuna po radniku koji radi u punom radnom vremenu, odnosno srazmjerni dio po radniku prema broju sati rada u nepunom radnom vremenu (uvećano za pripadajući doprinos za mirovinsko osiguranje temeljem individualne kapitalizirane štednje) bez obzira na pad prometa.
Ostvarivanje prava na nadoknadu fiksnih troškova poslovanja
Poslodavci koji su podnijeli zahtjev za očuvanje radnih mjesta sukladno Odlukama Stožera civilne zaštite imaju mogućnost zatražiti dodatni iznos potpore za nadoknadu dijela ili svih fiksnih troškova u visini koji utvrdi Ministarstvo financija, Porezna uprava. Više o tome može se pronaći u nedavno objavljenoj uputi od Porezne uprave.
Stanje na tržištu nekretnina oduvijek je bilo u fokusu ulagača u RH, stoga ulaganje u nekretnine i dalje predstavlja najpopularniji vid investiranjavelikog broja hrvatskih građana, ali i kompanija. Nekoliko je razloga tomu, a jedan od glavnih je sigurnost ulaganja. Kupci se također često odlučuju na kupnju nekretnine kako bi od nje imali neku financijsku korist, kroz dugoročni ili sezonski najam za turizam, radi stambenog zbrinjavanja, pronalaska drugog doma (najčešće stranci), ali i drugih razloga. U nastavku članka autor donosi pregled specifičnosti tržišta nekretnina s fokusom na trendove u nekoliko zadnjih godina te očekivanja u 2023. godini.
U poslovnom odnosu s potrošačima, trgovci trebaju primjenjivati poštenu, a ne nepoštenu poslovnu praksu. Primjena nepoštene poslovne prakse, prije, tijekom i nakon sklapanja pravnog posla s potrošačima, Zakonom o zaštiti potrošača je izrijekom zabranjena. Dok smo u I. dijelu članka pisali o nepoštenoj poslovnoj praksi općenito, u ovom dijelu članka dajemo prikaz podjele nepoštenih poslovnih praksi te popis primjera takvih praksi.
Trgovci su obvezni prema potrošačima primjenjivati poštenu poslovnu praksu koja se temelji na profesionalnom odnosu prema potrošačima te načelima poštenja i savjesnosti u području djelovanja trgovca. Primjena nepoštene poslovne prakse prema potrošačima, zakonom kojim se uređuje zaštita potrošača, izrijekom je zabranjena. U prvom dijelu članka pišemo općenito o tome što se smatra poslovnom, a što nepoštenom poslovnom praksom te metodama zaštite potrošača od nepoštenih poslovnih praksi.
U Nar. nov., br. 18/23 objavljen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o obiteljskom poljoprivrednom gospodarstvu koji je stupio na snagu 23. veljače 2023. U nastavku članka dajemo prikaz bitnih izmjena i dopuna predmetnog Zakona, a koje su od važnosti za nositelje i članove obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.
Poduzetnicima su tijekom poslovanja za realizaciju određenih projekata koji će im omogućiti daljnji razvoj potrebna financijska sredstva iz različitih financijskih izvora. Jedan od tih financijskih izvora su i europski fondovi, odnosno financijska sredstva koja su osigurana u sklopu istih. No, treba naglasiti da je za dobivanje tih financijskih sredstava potrebno zadovoljiti i određene uvjete koji često nisu nimalo jednostavni.